Jaki rozmiar opon do Focusa 1.8 TDCI?

BB, 08.07.2015, 15:01 « poprzedni - następny »

BB

Witam,

muszę wymienić opony na nowe (letnie oczywiście). Mam Forda Focusa 1.8 TDCi Gold X, który jest stylizowany na ST ;)
Do tej pory jeździłam na oponach (jak się okazało..) przód-zimówki 225/40/18; tył-letnie 235/40/18 i w końcu postanowiłam z nimi zrobić porządek, bo są już po prostu łyse!
Poradźcie, jakie opony najlepiej kupić - 4x225/40/18 czy 4x235/40/18, czy jak do tej pory przód 225, a tył 235 (czy tak w ogóle można??) i jakiej firmy (żeby było w miarę najtaniej)..
Z góry bardzo dziękuję za porady!  :)
Pozdrawiam wszystkich
"Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni!"

TAM

Po pierwsze musi być taki sam rozmiar na przód i na tył – to podstawowa zasada, której zawsze należy przestrzegać. Po drugie, standardowy rozmiar opon do ST i innych poza RS to 225/40/18, a 235/40/18 w ogóle odpada - to jest rozmiar do Focusa RS. Po trzecie, osobiście nie widzę sensu zakładania do 1.8 TDCI szerszych opon niż 205. Optymalny rozmiar to 205/45/18. Kup najtańsze, ale tylko jakiejś znanej marki, żadne chinole czy inne wynalazki.

skoti79

TAM i tu się mylisz. Ja mam 235/40/18 i wszystko działa :), nie wiem dlaczego tylko do RSa ma być.

TAM

Skoti, nie mylę się. To są zalecane przez producenta rozmiary opon. Każda wersja modelu jest przystosowana do konkretnego rozmiaru, nie powinno się tego dowolnie zmieniać. Nie bez powodu Ford robi tysiące testów na torach szukając najlepszych kombinacji nastaw zawieszenia. Co to znaczy "działa"? Silnik odpala, samochód jeździ? To trochę za mało! Generalnie przy niewłaściwym rozmiarze traci się właściwości jezdne. Nagle okazuje się, że albo tył jako dziwnie "ucieka", albo samochód niechętnie skręca... Pomijam już zupełnie kwestię przekłamywania prędkościomierza, licznika przejechanego dystansu, wskazań spalania itd.

T

Cytat: BB w 08.07.2015, 15:01Poradźcie, jakie opony najlepiej kupić - 4x225/40/18 czy 4x235/40/18, czy jak do tej pory przód 225, a tył 235 (czy tak w ogóle można?) i jakiej firmy (żeby było w miarę najtaniej)..
Zdecydowanie na obie osie takie same. Koła o różnej średnicy z przodu i z tyłu mogą powodować błędy w działaniu ESP. Z tych dwóch, to 225/40/R18, to i tak za dużo jak do tej mocy, ale rozumiem, że chodzi o wygląd.

Cytat: BB w 08.07.2015, 15:01jakiej firmy (żeby było w miarę najtaniej)..
Dość tani i w miarę dobry jest np. Uniroyal. Tylko nie kupuj chińszczyzny.

Cytat: TAM w 08.07.2015, 18:42Optymalny rozmiar to 205/45/18.
Teoretycznie masz rację, ale to bardzo rzadki rozmiar, jest mały wybór, a ceny są relatywnie wysokie. Lepiej kupić popularny 225/40/R18.
Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.Fordtuning.pl
Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.Samochody.club

skoti79

TAM przecież sam masz 235 ki

« Dodane: 08.07.2015, 23:06 »

A predkosciomierz to teraz przynajmniej pokazuje prawie prawdę :)

TAM

No mam, ale przecież mam też całą zawiechę z RS-a...
Prędkościomierz pół biedy, ale reszta już mniej OK. Przy okazji mogę Ci przeskalować zegary, żeby było jak trzeba.

BB

Bardzo dziękuję za wszystkie rady! :) Wczoraj podjechałam do wulkanizacji i sprzedający stwierdził, że nie można zakładać opon innych niż preferowane przez producenta (czyli takich, jakie wstępnie chciałam 235/40/18), bo np. w razie wypadku firma ubezpieczeniowa może nie wypłacić odszkodowania przez niedostosowanie samochodu do wymogów... czyli z 18' zostaje mi 225/40/18 (felg na razie nie będę zmieniała, bo to oczywiście kolejne niemałe koszty...) chociaż trochę mam dość czucia każdej nierówności - jak wjadę w jakąś koleinę, to aż mnie boli ;) no właśnie...pewnie nie ominie mnie prostowanie felg...
Rozumiem, że z marek opon polecacie Uniroyal. Sprzedawca mówił mi też coś o Dębicy - ale w tym rozmiarze nie mogłam niczego takiego naleźć.
A co sądzicie o oponach Profil Prosport 2, Dayton D320 Evo, Kormoran GAMMA B2 czy Sunny SN3970?
Z góry jeszcze raz bardzo Wam dziękuję za cenne podpowiedzi!!! :))))
"Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni!"

skoti79

Cytat: TAM w 08.07.2015, 23:17
No mam, ale przecież mam też całą zawiechę z RS-a...
Prędkościomierz pół biedy, ale reszta już mniej OK. Przy okazji mogę Ci przeskalować zegary, żeby było jak trzeba.
Tomek pitolisz :). Jak zmieniłeś na 235 z przodu miałeś zawias z ST. Fakt tył lata bardziej, ale teoretycznie jest większa przyczepność na równym.  Natomiast argument dobry to problem z ubezpieczeniem.

BB

Hmm miał ktoś opony Sunny SN3970? Doczytałam, że są chińskie, ale recenzje mają bardzo dobre. Ktoś coś?? ;]
"Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni!"

T

Cytat: BB w 09.07.2015, 08:19Sprzedawca mówił mi też coś o Dębicy - ale w tym rozmiarze nie mogłam niczego takiego naleźć.
NIE.

Cytat: BB w 09.07.2015, 08:19
A co sądzicie o oponach Profil Prosport 2, Dayton D320 Evo, Kormoran GAMMA B2 czy Sunny SN3970?
Jak wyżej.

Jak chcesz naprawdę tanio, to sprzedaj felgi 18", kup 16" i załóż opony 205/55/R16. Są dużo tańsze. Nie kupuj jakichś beznadziejnych opon w rozmiarze 18". To nie ma sensu.
Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.Fordtuning.pl
Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.Samochody.club

TAM

Cytat: skoti79 w 09.07.2015, 09:29Tomek pitolisz . Jak zmieniłeś na 235 z przodu miałeś zawias z ST.
Muszę przyznać, że pamięć masz podejrzanie dobrą ;-)
Fakt, miałęm wtedy tył z RS-a a przód z ST. Taka sytuacja trwala ponad pół roku, no i nie mówiłem że jeździło się lepiej. Większa szerokość zostala niejako wymuszona, bo już wtedy miałem wyraźnie ponad 300 KM i zależało mi na poprawie przyczepności przy przyspieszanu na niskich biegach. To było jednak coś za coś.
No i rada dla naszej koleżanki pozostaje aktualna - 235/40/18 zdecydowanie nie.

TAM

BB, kupowałem ostatnio alufelgi 16" z oponami Conti do Focusa 1.6, w rozmiarze jak napisał Tomasz. Używane, a bardzo dobrym stanie, bieżnik opon 6.5 mm. Komplet 1250 zl z przesyłką. Sprawdzone, wyważone, sprawują się świetnie.

BB

Ehh no to mam zagwostkę... 16" byłyby bardziej ekonomiczne, ale 18" ładniej wyglądają... a nie ukrywam, że wygląd autka jest dla mnie dość istotny ;)  Poszukam może jeszcze używanych 225/40/18 ale lepszej firmy. Jakby ktoś miał jeszcze jakieś sugestie co do tematu, to poproszę.
Pozdrawiam :))))
"Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni!"

TAM

Dobry kompromis to 215/45/17, ewentualnie 225/45/17. Dużo okazji w tym rozmiarze, zarówno felg jak i opon.