Mondeo ST220 by MAG - troszkę zmodyfikowane kombi

MAG, 21.05.2010, 09:32 « poprzedni - następny »

MAG

21.05.2010, 09:32 Ostatnia edycja: 21.05.2010, 09:39 by MAG
Skoro każdy się chwali, to ja nie będę gorszy  ::)

Najpierw mały opis, a później powstawiam fotki.

Moje ST220 pochodzi z kwietnia 2004 - do momentu zakupu była to właściwie absolutna seria na rynek szwedzki - czyli porównując do aut z Polski brakuje mu xenonów (jakoś tak w Szwecji większość ST jest pozbawionych tego dodatku - zapewne ze wzgledu na moduł swiateł dziennych, który zapala światła mijania od razu po przekręceniu kluczyka, co zapewne powodować może bardzo szybkie wykańczanie żarników).

Auto zakupiliśmy (od firmy będącej pierwszym właścicielem - pełna książka serwisowa z salonu Forda w naszym miasteczku) w październiku zeszłego roku z przebiegiem 138tkm i było to tysiąc kilometrów po przeglądzie w ramach którego zmieniane były Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.m.in. letnie opony - czyli dostałem auto na nówkach Michelin Pilot Sport, a zimówki Michelin X-ice w super stanie były po jednym sezonie (ponieważ te zimówki są kolcowane i maja indeks prędkości Q - 160km/h, to od razu wiedziałem że muszę je zmienić).

Pierwsze wrażenia po przesiadce z mojego poprzedniego Mondeo Mk2 ST200 kombi - duuuużo więcej miejsca, zarówno w kabinie jak i w bagażniku (co w moim przypadku ma dość istotne znaczenie - mam 3-kę dzieciaków), dużo wyższy komfort, znacznie lepiej "poskładane" i niepiszczące wnętrze, zdecydowanie większa stabilność w jeździe na wprost, no i silnik "nie puchnie" tak jak w Mk2 powyżej 180-200km/h  ;)
Na minus w porównaniu do ST200 - dużo mocniej przechylające się na zakrętach nadwozie (nawet moja żonka to stwierdziła od razu w trakcie pierwszej jazdy, ale inna sprawa, że w ST200 miałem sprężyny H&R i prawie całą zawiechę na poliuretanach), w szybko pokonywanych zakrętach zdecydowanie mocniej odczuwalna sporo wyższa masa auta i bardzo "gumowate hamulce (a tarcze i klocki z przodu były nówki).

Modyfikacje

1. Na pierwszy ogień poszły koła zimowe - kupiłem używane felgi Borbet CA w rozmiarze 7,5J18 ET40 i założyłem na nie opony Nexen WinGuardSport 225/40/18 - byłem naprawdę bardzo pozytywnie zaskoczony tym jak się tej bardzo długiej i śnieżnej zimy sprawowały - moim zdaniem nie ustępowały w niczym GY UG7+ na których przez 2 sezony na dalekiej północy śmigałem w ST200.

2. Kolejną sprawą był zakup sprężyn Eibach - jednak nie podobało mi się standardowo dość wysoko zawieszone ST  ;)

3. W trakcie świątecznego pobytu w Polsce założyłem oryginalny fordowski hak holowniczy z wypinana kulą  - było to wymuszone niestety potrzebami związanymi z posiadaniem własnej przyczepki ...  ;)

4. Kolejną modyfikacją stało się założenie większej przepustnicy - 65 zamiast fabrycznych 60mm średnicy gardzieli. Do kompletu pojawiła się również sportowa wkładka filtra powietrza z Pipercross'a

5. Ze względu na rozlecenie się jednego ze środkowych tłumików, postanowiłem się ich pozbyć i w ich miejsce wstawiona została  prosta zwykła rura - dokładnie rzecz ujmując, to są to dwie równoległe rury po 2 cale każda  ;D
Efekt? Inna barwa dźwięku (baaaaardzo mi sie taraz podoba - wcześniej było za bardzo "grzecznie"  ;D) i tylko minimalnie głośniejszy wydech - w środku w aucie praktycznie jest ta różnica niewyczuwalna.

6. Udało mi się zdobyć zaciski od Focusa II ST Turbo  :evil:

7. Do tych zacisków zamówiłem komplet tarcz i klocków Zimmermanna

8. Jeden z amortyzatorów z tyłu zaczął ciec, co spowodowało ostateczną decyzję o zmianie zawiechy - wybór padł na amory Bilsteina B6 Sport w połączeniu ze springami Eibacha kurzącymi się juz od zimy w garażu.
Niestety drobne perturbacje spowodowały, że na razie tylko tylne amory będą wymienione, a na przedzie pozostanie seria z ST220 - mam nadzieję, że na wiosnę, przy okazji jakiegoś wypadu do Polski, uda mi się zgrać zakup i wymienę amorów na przedzie  ::)

9. Przerobiłem w końcu lampy przednie na wersję blackeyes  :evil:
Do komplety również przyciemniłem tylne lampy i zamówiłem lekko dymione boczne kierunki.

10. Autko zostało zchipowane przez Vtech Pomorze - wybrałem opcję z RTS'em, gdyż obawiałem się żeby modyfikacja programu nie sprawiła mi klopotu poprzez normy spalin wymagane u mnie w Szwecji. Teraz przed przeglądem wgram serię i nie muszę się martwić o wynik  ;D
Skan wykresu z hamowni zamieszczę jak go w końcu zrobię (znaczy się skan, a nie wykres  ;D)


To by było na tyle jeśli chodzi o opisy

Zdjęcia będę stopniowo dodawał, ale muszę na drugi komp się przesiąść, bo tam mam je zachowane  ::)
Kwatery na lato w Gdańsku: <br />Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.http://fordtuning.pl/index.php?topic=4735.0

T

Cytat: MAG w 21.05.2010, 09:32
10. Autko zostało zchipowane przez Vtech Pomorze - wybrałem opcję z RTS'em, gdyż obawiałem się żeby modyfikacja programu nie sprawiła mi klopotu poprzez normy spalin wymagane u mnie w Szwecji. Teraz przed przeglądem wgram serię i nie muszę się martwić o wynik  ;D
Jakie ostatecznie parametry udało się osiągnąć? ;)
Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.Fordtuning.pl
Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.Samochody.club

MAG

21.05.2010, 10:09 #2 Ostatnia edycja: 21.05.2010, 11:04 by MAG
Cytat: Tomasz w 21.05.2010, 09:48
Cytat: MAG w 21.05.2010, 09:32
10. Autko zostało zchipowane przez Vtech Pomorze - wybrałem opcję z RTS'em, gdyż obawiałem się żeby modyfikacja programu nie sprawiła mi klopotu poprzez normy spalin wymagane u mnie w Szwecji. Teraz przed przeglądem wgram serię i nie muszę się martwić o wynik  ;D
Jakie ostatecznie parametry udało się osiągnąć? ;)

229KM i 276Nm

« Dodane: Maj 21, 2010, 10:38:31 »

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć zdjęcie.

  Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć zdjęcie.

  Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć zdjęcie.

[/quote]

Tak wyglądał po zakupie

« Dodane: Maj 21, 2010, 10:41:57 »



Jak załozyłem ori zimówki, to wiedziałem, ze długo na tych malutkich kółeczkach nie wytrzymam

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć zdjęcie.

  Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć zdjęcie.

  Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć zdjęcie.

  Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć zdjęcie.

[/quote]

« Dodane: Maj 21, 2010, 10:45:03 »




Nowe zimóweczki juz na aucie - prawda że teraz lepiej wygląda  ;D

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć zdjęcie.

  Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć zdjęcie.



« Dodane: Maj 21, 2010, 10:47:13 »



porównanie starej i nowej przepustnicy.

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć zdjęcie.

   Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć zdjęcie.

[/quote]

« Dodane: Maj 21, 2010, 10:54:23 »

Ostatnie podrygi zimy .....

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć zdjęcie.

  Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć zdjęcie.

  Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć zdjęcie.

[/quote]



Przyszła w końcu wiosna i oponki zimowe powędrowały na ori alusy, a na Borbetach zawitały letnie Michelinki  ;)

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć zdjęcie.

  Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć zdjęcie.

  Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć zdjęcie.

[/quote]

« Dodane: Maj 21, 2010, 11:00:26 »



Troche popsułem swoje autko ....

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć zdjęcie.



Tak wyglądało to w trakcie "naprawy" ....

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć zdjęcie.

   Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć zdjęcie.




..... a tak już po  8)

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć zdjęcie.

   Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć zdjęcie.

 

« Dodane: 21.05.2010, 11:04 »



No i ostatnia sesja zdjęciowa, juz po wszystkich obecnie modach - czyli z rzeczy widocznych niższa zawiecha i nowe hamowniki plus przyciemnione lampy z przodu i tyłu
No i bez oznaczeń - wole auta  bez znaczków  ;D


Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć zdjęcie.

  Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć zdjęcie.

  Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć zdjęcie.

  Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć zdjęcie.

   

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć zdjęcie.

  Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć zdjęcie.

  Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć zdjęcie.

  Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć zdjęcie.




Nie ma to jak doborowe towarzystwo dla eSTeka
Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć zdjęcie.

  Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć zdjęcie.

 

   Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć zdjęcie.

    Hmmmm, absolutnie świetne auto  :satan:


Taki dosyc diabelski przebieg ...  :los:     Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć zdjęcie.



nowe hamowniki - w przyszłym tygodniu zabieram się za pomalowanie zacisków  :bajer:    Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć zdjęcie.

Kwatery na lato w Gdańsku: <br />Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.http://fordtuning.pl/index.php?topic=4735.0

Kapi1983

piękne kombi. i funkcjonalne i wymiata na drodze.
Kapi

T

Mi tu do kompletu z przednimi i tylnymi światłami brakuje dymionych kierunków bocznych i czarnych relingów. ;) Jak tylne przyciemniałeś?
Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.Fordtuning.pl
Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.Samochody.club

auchim

świetne mdo i mody w dobra stronę idą :)
miałem już 2 komplety ciemnych kierunków, po kilku miesiącach się rozszczelniaja parują i woda się dostaje,można by było spróbować dać na nie trochę silikonu na wszystkie łączenia plastików może wtedy będzie dobrze
naklejka na tylnym zderzaku mi się nie podoba, masz S na tablicach to po co jeszcze na tym zderzaku?

MAG

21.05.2010, 13:54 #6 Ostatnia edycja: 21.05.2010, 14:00 by MAG
Cytat: Tomasz w 21.05.2010, 11:55
Mi tu do kompletu z przednimi i tylnymi światłami brakuje dymionych kierunków bocznych i czarnych relingów. ;) Jak tylne przyciemniałeś?
Kierunki boczne juz przyszły, chociaż są mniej przydymione niż te które miałem w moim RS2000.

Natomiast co do relingów, to na początku chciałem dać czarne, ale jak obok mojego zaparkowało prawie identyczne ST220 z czarnymi relingami, to mi jakos tak nie do końca to pasowało i jak na razie zarzuciłem pomysł zamiany  ::)

« Dodane: 21.05.2010, 14:00 »

Cytat: auchim w 21.05.2010, 12:48
świetne mdo i mody w dobra stronę idą :)
miałem już 2 komplety ciemnych kierunków, po kilku miesiącach się rozszczelniaja parują i woda się dostaje,można by było spróbować dać na nie trochę silikonu na wszystkie łączenia plastików może wtedy będzie dobrze
naklejka na tylnym zderzaku mi się nie podoba, masz S na tablicach to po co jeszcze na tym zderzaku?
"S" na zderzaku zasłania brak zaslepki, która kosztuje prawie stówę  :o - generalnie tylny zderzak jest w kiepskim stanie i wcześniej czy później albo pójdzie do naprawy i lakierowania, albo znajde jakąś uzywke w idealnym stanie  ;)



BTW - Co do tylnych lampek to efekt dzięki uzyciu czarnego transparentnego lakieru na części przezroczystej i czerwonego transparentnego na czerwonej części lampy. Potem całość potraktowana klarem i wypolerowana.
Kwatery na lato w Gdańsku: <br />Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.http://fordtuning.pl/index.php?topic=4735.0

eng

Gratuluje MAG. Naprawdę świetne autko. JA wypaliłem się już w modyfikacjach także chip tuning oraz hamulce zostawiam w spokoju i serii. Pozdro

weksla

21.05.2010, 14:41 #8 Ostatnia edycja: 21.05.2010, 14:44 by weksla
świetne auto, bardzo mi się podoba, e tam Eng gadanie, jak to się wypaliłeś, przecież jeszcze tyle można zrobić:)
Mag a dlaczego nie masz xenonów, przecież ST220 miały na standardowym wyposażeniu xenon, przynajmniej tak mi się wydaje.
Ford Mondeo 2.0 TDCI 130ps ------> 160ps<br />Ford Focus ST225--------------------> 450ps

MAG

Cytat: weksla w 21.05.2010, 14:41
....
Mag a dlaczego nie masz xenonów, przecież ST220 miały na standardowym wyposażeniu xenon, przynajmniej tak mi się wydaje.
Masz rację - wydaje Ci się  ;D

Sugeruję przeczytać pierwszy post w tym watku, a dokładniej rzecz ujmując to trzeci akapit pierwszego posta ...   ::)
Kwatery na lato w Gdańsku: <br />Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.http://fordtuning.pl/index.php?topic=4735.0

wojoo

xenony w st220 byly w standardzie w PL po 1 fl , nie wiem jak auto MAG'a ale np w anglii i w niemczech ponoc byla to opcja

« Dodane: 21.05.2010, 17:42 »

wlasnie doczytalem ze w szwecji rowniez :)
"Twój samochód jest wtedy wystarczająco szybki, gdy stojąc rankiem przed nim boisz się go otworzyć"-Walter Röhl

weksla

ok mój błąd fakt nie doczytałem:)
Ford Mondeo 2.0 TDCI 130ps ------> 160ps<br />Ford Focus ST225--------------------> 450ps

MAG

W końcu udało mi sie "odgruzować" mój skaner  ::)

Tak wyglądają wszystkie wykresy dotyczące mojego ST  :evil:

wykres zielony (Test2) - pomiar bazowy - tak wyglądało to w absolutnej serii

wykres czerwony (Test4) - pomiar po modach - przepustnica 65mm, sportowa wkładka powietrza i wycięte środkowe tłumiki

wykres niebieski (Test3) - pomiar po "czipie"  ;D


Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.

Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć zdjęcie.




Jak widać efekt jest całkiem sensowny.

Jesli plany (i finanse) wypalą, to po wymianie kolektorów, katów i kompletnego customowego wydechu będzie pisany nowy program
Kwatery na lato w Gdańsku: <br />Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.http://fordtuning.pl/index.php?topic=4735.0

T

Całkiem przyzwoity efekt po chipie, może wartości maksymalne nie poszły oszałamiająco w górę, ale jednak moment podniósł się w całym zakresie dość znacznie.
Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.Fordtuning.pl
Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.Samochody.club

eng

Dlaczego pamiętam, że mierzyłeś autko po TB 65 i wyszło 216 koni ...co było mniej niż na pomiarze przed założeniem TB 65? Chyba na FCP tak pisałeś?