Tylne swiatla pozycyjne razem ze swiatlami do jazdy dziennej. Jak to zrobic ?

Piotrek_rr, 21.05.2011, 21:09 « poprzedni - następny »

Piotrek_rr

Witam !
Zrobilem sobie w miejscu fabrycznych przeciwmgielnych przednich swiatla do jazdy dziennej.
Mam fabryczny czujnik zmierzchu i opcje AUTO dla swiatel. Wszystko ladnie smiga.
Jak jest jasno pala sie dzienne, jak sie zciemnia automatycznie wlaczaja sie mijania, gasna dzienne (mam przekaznik do wylaczania sie dziennych w momencie zapalenia pozycyjnych przednich)
Chcialbym zrobic tak, aby w momencie swiecenia sie swiatel dziennych palily sie również tylne swiatla pozycyjne.
Czy jest to do zrobienia ? Prosze o porady i wskazowki. POZDRAWIAM !

nokitel

jest to możliwe ale powiedz po co chcesz? od początku 2010r. nie muszą sie palić pozycyjne tylne ani podświetlenie tablic

Piotrek_rr

Wiem, ze nie musza, ale ja chcialbym, zeby sie swiecily. Jakos mam wrazenie, ze lepiej widac samochod z tylu jak sie swieca pozycyjne. Podpowiedz jak to mozna by zrobic :)

Polarny

Dzienne pozycyjne z tyłu wg badań chyba Szwajcarów powodują, że kierowcy gorzej reagują na stop. Chodzi o to, że jak jest widno - szczególnie słoneczne dni, to różnica między stopem a światłami pozycyjnymi dla oka ludzkiego jest niewielka. Normalnie jak nawet nie patrzysz prosto, to nagle zaświecenie się swiateł powoduje, że podświadomie informacja ta trafia do Ciebie i reagujesz. Gdy masz pozycyjne zmiana jest mniejsza i stąd wyniki Szwajcarów. Nie bez powodu pozwolono też mieć z przodu światła a z tył pozycyjne zgaszone.

Natomiast odpowiadając na Twoją potrzebę - bo w końcu mówisz, że chciałbyś, więc trzeba pomóc.
Ja jedynie rozwiązanie jakie widzę, to potrzeba ciągnięcia jakiegoś kabelka od dziennych (jako sygnał) + przekaźnik, który po otrzymaniu sygnału zapala światła dziennie. Czyli do przekaźnika dajesz źródło stałego napięcia, a od przekaźnika ciągniesz przewody którymi wpinasz się w lampę.   

Piotrek_rr

Chyba faktycznie zrezygnuje z tych tylnych pozycyjnych. Za duzo zachodu. Poza tym nie wiem czy nie sa one polaczone z przednimi tzn.  ze ja dam dodatkowe napiecie na tyl to zapala sie tez przednie.  Dzieki za odp.  Temat do zamkniecia